31 Ocak 2017

Ne Okudum #68,69

Herkese günaydınlar

Ard arda bitirdiğim 2 Sabahattin Ali kitabını tek yazıda toplayım dedim:) İkisi de oldukça ince. 150 sayfa civarı.

Bu 2 kitap da Sabahattin Ali'nin bilindik kitaplarından değil. Sabahattin Ali'nin sandığından çıkan belgeler, öyküler, savunmalar, şiirler... O yüzden öyle bir beklentiyle aman almayın derim:)Mahkemelerde; Sabahattin Ali'nin siyasal kimliğinden dolayı 1930-1940larda yaşadığı problemler, savunmaları, belgelerinden oluşuyor. Bu kadar önü kesilmeseydi bence çok daha harika eserlerini okuyabilirdik. Döneme dair çok güzel fikir veren aydınlatıcı bir kitap olmuş bence. Yalnız dili biraz ağır, eski Türkçe'den fazlasıyla kelime var.

Çakıcı'nın İlk Kurşunu; sandığından çıkan kimi yarım kalmış kimi tamamlanmış ama yayınlanmamış şiirler, hikayeler, resimler, yazılarından oluşuyor. Oldukça güzel, içinizi Sabahattin Ali sıcaklığıyla çepeçevre saracak şeyler... Bunda da eski Türkçe kelimeler epey vardı.

İkisi de olmazsa olmaz mutlaka alınıp okunmalı diyeceğim kitaplar değil. Ama yine de bana faydası olduğuna inandığım kitaplar. SabahattinAliseverlendeseniz mutlaka okuyun diyebilirim=) Puanım ikisine de 7.2/10

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumlarınızı çok seviyorum^.^

Elegant Rose