14 Ekim 2016

Gaziantep Gezi 1

DİKKAT: Aç veya hamile iseniz hemmen bu yazıdan uzaklaşınız:) Demedi demeyin...

Gaziantep adı bile gözümün önünde baklavaların, antep fıstığının, kebapların uçuşmasına neden oluyor. Direkt karnımda ziller çalıyor. Zaten bildiğiniz üzere Antep mutfağı UNESCO gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı'na girdi^^

Dayım ve yengem Antep'te doktorlar. Biz de hem onları ziyaret, hem bu vesileyle Antep'i gezmeye gitmiştik geçen yıl eylülde. Hemen minik bir gezi planı oluşturdum ve başladık Antep'i tatmaya^^

İlk durak lisedeyken geldiğimde de gittiğimiz Kebapçı Halil Usta oldu. Şehitkamil'de. Lüks bir yer değil. Hatta küçük esnaf lokantalarına benziyor. Ama lezzetine, şanına diyecek yok!

Halil Usta

Karışık olsun istedik. Küşleme, haşhaş ve kuşbaşı aldık. Mükemmeldi! Önden gelen kaşık salatası, yayık ayranının da hakkını yiyemem. Yalnız genel olarak Antep'te kebabın yanına getirdikleri dolmalık gibi köz berleri deli acı. Acı sever beni bile ağlattı:"(

Ordan yürüme mesafesinde bulunan Zeugma Mozaik Müzesine gittik. Başlangıçta bir odada 3 boyutlu tanıtımını yapıyorlar sonra müzeyi geziyorsunuz. Öyle çok verimli oldu ve oldukça ekileyiciydi.


Zeugma Mozaik Müzesi


Zeugma Mozaik Müzesi

Müzenin en meşhur mozaiği şüphesiz Çingene kızı. Ben baya büyük bekliyordum ama epey küçük çıktı:) Ayrı bi odada bulunuyor. Wikipedia der ki :Çingene Kızı mozaiğine konu olan kişinin cinsiyeti bir tartışma konusu olmakla beraber; figürün Yer Tanrıçası ve tanrıların anası Gaia veya Büyük İskender olduğuna dair farklı görüşler bulunmaktadır. Ancak mozaiğe saç örgülerinden dolayı halk arasında "Çingene Kızı" denilmektedir. 

Zeugma oldukça büyük bir müze

Akşama minik kuzenlerimin Antep mutfağıyla henüz pek araları olmadığından Antep'in ünlü, şık pastanelerinden Orkide Pastanesi'ne gittik. Orda fotoğraf çekmemişim ama yöresel tatlar yok. Gayet leziz kafe yemekleri var=) Makarnası, pizzası, çeşnili patates kızartmasını sevdik.


Ertesi sabah yola erkenden koyulduk. Yiyecek ve gezecek çok yer var napalım=) Anteplilerin genelde sabah içmeyi tercih ettiği beyran çorbasını denemek için tavsiye üzerine Kelebek'e gittik.

antep kelebekErkut sabah sabah bunu içemiciini söyledi ben ayıla bayıla hüplettim. Midesiz miyim neyim. Bundan sonra Beyran <3 Ezgi. Evet sabah sabah çiğköfte de yedim:)

Çok güzel yeşil parklar var civarda. Biraz oralarda oturup yürüyüş yapıp katmer yemeye gidelim dedik. Çok da uzak değildi tavsiye edilen Önder Pastanesi.

antep katmer

Ooy oy bu katmer nasıl bir şey ya <3 Bol tereyağlı, fıstıklı. Tadını hala damağımda. Şuan bile ağzım sulandı:) Üstelik bu sadece 1 porsiyon.

Çıkınca dedik artık güzelce bir gezelim. Hava sıcak olduğundan kaleye çıkma işini başka bir sefere erteledik. Bakırcılar Çarşısı, Zincirli Bedesten'i hedefe aldık:)

Hem yol üstünde minik minik bir sürü dükkan hem de içerlerde bir çarşı vardı. Çok güzel bakır işlemeler var. Ben bir sosluk 2 de ayran bakracı aldım.


Yaşayan Müze oldukça ilgi çekiciydi. Bir hanı oda oda bölüm bölüm ayırarak müzeye çevirmişler. Üstte gördüğünüz tüm el sanatlarına ait örnekler var. Burda el işi harika şeyler vardı. Hem sergileme hem satışı var çoğu ürünün. 

Tarihi Zincirli Bedesten Çarşısı,  Almacı Pazarı ve adını şuan hatırlayamadığım diğer çarşılar çok çok hoşuma gitti. Esnafın doğallığı, güleryüzü, şivesi, ürünlerin çeşitliliği, güzelliği...

Kuru dolma alıcam, çekmez misin?! bakışı atarken ben:)

Baharatlar, bitkiler, otlar, fındıklar, fıstıklar çuvalla:)


Bu kadar fotoğraf yükleyebildim ama baya fotoğraf çektim her şeyi kokladım, dokundum. İnanılmaz keyif aldık. Günün devamında ve kalan 2 günümüzde naptığımızı ne yediğimizi bir sonraki yazıya saklayayım;)


Antep'e daha önce gittiniz mi?

8 yorum :

 1. Allah seni napmasın ya :) acıktım gidip bir şeyler yiyeyim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama ben baştan uyarmıştıııııım :D

   Sil
 2. Keşke okumasaydııımmmm. Baştaki uyarıyı dikkate almadım 🙈

  YanıtlaSil
 3. Merhaba blogunuzu yeni keşfettim ve takibe aldım bende beklerim😊
  bayankirpikk.blogspot.com

  YanıtlaSil

Yorumlarınızı çok seviyorum^.^

Elegant Rose