28 Mayıs 2016

Ne Okudum #45

7. sayının konuğu Oğuz Atay=) Tutunamayanlar'ı eşim okudu, benim de okunacaklarım arasında ama bir türlü ona sıra gelmiyor:( Bu sayıdan sonra kesinlikle hızlandırmaya karar verdim çünkü kitapla ilgili çok güzel detaylar vardı. Okumadan önce öğrendiğim iyi oldu bence=)


Altını çizdiklerime gelince:

** Bu yaşına kadar hep "küçük şeylerle mutlu olmak" fikriyle avunmuş, sonra, büyük bir derdin altında ezildiğinde küçük şeylerin aslında hiçbir anlam ifade etmediğini fark etmişti. Ne de olsa acılar bizi gerçekliğe yaklaştırırdı. Demek ki bu mutlu görünen insanlar, aslında gerçeklikten epey uzaktaydı. (Sıfıra Doğru, Cansu Cindoruk)

** "Sevgi de yetmiyormuş. Çok eskiden rastlaşacaktık. Vesikalı Yarim" (Gözlerinde Güneş Tutulması:Türkan Şoray, Dilara Ulu)

**Gerçekler akşam güneşi ile batar, sabah güneşi ile yeniden doğar. (Kendime Ait Bir Oda, Esra Pulak)

**"Kim yaşamını tamamen düzene sokabilmiş ki? Düzene girecek bir şey midir yaşam? Her an her şeyin olası olduğu, sahiplenilmiş hiçbir aşkın soluk alamadığı, süreklilik denen şeyin delik deşik edildiği bir zaman tünelinde, yaşamı düzene sokmak ne demektir Allah aşkına? Kim uydurur bu kavramları ve salar toplumun üstüne? Buket Uzuner, Kumral Ada Mavi Tuna"
**"Küçük çocuklar, annelerinin öptüğü yaraların iyileşeceğine nasıl inanırlarsa, birbirine aşık insanlar da, küçük bir öpücüğün bulutları yok etme gücüne inanırlar. Ve her şey inanmakla başlar..Buket Uzuner, İki Yeşil Su Samuru)
**"Kendimi bildim bileli" diye izahat vereceğin zamana dek "kendini bilme" sürecin yolculuğun en keyifli zamanları oluyor.. (Ben Neden Ben'im de, Ben 'Sen' Değilim?, Oya Çınar)

**"Hayatta en güvendiğim insana karşı duyduğum bu kırgınlık, adeta bütün insanlara dağılmıştı. Çünkü o, benim için bütün insanlığın timsaliydi." Kendine uygun bahaneler üretip ruhunu arındırdığından hiç şüphem yoktu ama bendeki izleri hayatıma mal olmuştu. (Marilyn, Mustafa Silici)

** Bir cümleyi söylemenin bin bir çeşidi vardır, ben isterdim ki o cümleyi sana hiç söylemeyim ama sen anla. (Avarelik Üzerine, Fatih Yalçın)

**Her çocuk kendi ebeveyninin devamıdır. İstediği kadar yaşama hakkı insana verilmese bile, yaşamak istediği hayatı başka bedenlerde yani kendi çocuklarında devam ettirme şansı veriliyor. (Güzel Sanatların Bir Dalı Olarak 'Ders Almak', Musa Effendi)

2 yorum :

  1. Altını çizdiğin yerler çok güzel tek başına bile çok anlam ifade ediyor yani :) Ezgi her şeyi bırak Tutunamayanlar'ı oku bence.Ben okudum ama unutmuş olma ihtimalime karşı bir daha okumak istiyorum ki bir kitabı iki kere çok nadir okumuşumdur.Öyle diyeyim sen anlarsın :D

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bence de çok anlamlı<3 Ay ciddi misiiin! Bak şimdi ciddili etkilendim. Kütüphanemde okunmayı bekleyen 17 kitabı geriye atıp Tutunamayanlar'a başlicam elimdeki 1984 bitince;) :-*

      Sil

Yorumlarınızı çok seviyorum^.^

Elegant Rose