25 Kasım 2015

Ne Okudum #28

Günaydınlar millet

Geçen hafta Kafka Okur'un 3.sayısını bitirdim.

6. sayısını daha çok beğenmiştim. Bu sayısında bence Turgut Uyar'ı çok iyi işleyememişler harika bir konu olmasına rağmen.


Altını çizdiğim daha az yer oldu. Buyrunuz:

** Onun şiirinde 'serçenin kış günü yemi', 'ay ışığı penceresi', 'güzel insan sesi', 'yorgan iğnesi', 'karanfil sapı' gibi unutulmuş küçük ve güzel ayrıntılar yer bulur. (Turgut Uyar-Ozan Kırıcı, Merve Nur Demirok)

** İnsan dünyanın en geç olgunlaşan meyvesidir
** Ah ne acıdır aşık olmadan, hissetmeden; bir şiir okumadan, bir müzik dinlemeden; akıl etmeden, idrak etmeden; viranelikten kurtulmadan, kendine yönelmeden, kendi içerisindeki hazineyi bulamadan ölüp gitmek.. (Hazreti İnsan - Salih Samet Gür)

** Yaşı kaç olursa olsun bütün kadınların ağlamasında insanın kendi annesinin ağlayışını hatırlatan bir şey var, canından can yolar adamın.
** "İnsanın içinden bir şeyleri dışarı dökebilmesi için kendi sesini duyabileceği bir sessizliğe ihtiyacı var" diyor Mahir Ünsal Eriş ve 'nitelikli yalnızlık' olarak adlandırıyor bu ıssızlığı.
**"İnsan bırakırken bile acıtmayı seviyor" ( Bir Mahir Ünsal Eriş Röportajı- Nergis Seli)

** Bence istediğin zaman yalnız kalabilmek mutluluğun en önemli nedenlerinden biridir. (Franz Kafka, Milena'ya Mektuplar)

** Zihinde ağırlık yapıp gözde yaşaranlar, boğazda düğümlenip yürekte tortulaşanlar dile gelip de kelime denen kalıba sığmaya çalışınca bir de bakmışsın ufaldıkça ufalmışlar ya, işte o vakit tüm o acılar kuşa dönüşüyor.
**İnsan seni seviyorum diyemez de alır tüm geçmişini bir başkasının avuçları arasına bırakır. O avucu iyi seç. (Mandalina Kabuğunu Sevme Sanatı- Zeynep Sueda Çelik)

** Konuşmak da tehlikelidir. İçte biriken sözcükleri boşaltmak. Hele konuşmayı bir kere unutmuşsan. (Tomris Uyar İçin-Eda Tunuz)Benden bu kadar bugünlük...Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumlarınızı çok seviyorum^.^

Elegant Rose