7 Eylül 2014

Ne İzledim #29

Hazır vizyondayken ve daha dün izlemişken taze taze yazmak istedim Sürpriz Damatlar'ı (Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?) 

Fransız filmlerine biraz önyargılıyımdır. Çünkü ne kadar Fransız filmi izlediysem hepsinde saçma sapan bi ahlak anlayışı, herkes birbirini aldatıyo, belden aşağı şakalar, anlamsız hayatlar, durağan bi film akışı vardı. Ama bunun konusu çok hoşuma gitti, türü de komedi olunca haydi bi şans vereyim dedim.

Beyazperde'den aldığım konusu şöyle: Claude ve Marie Verneuil, değer ve geleneklerine bağlı yaşayan, çocuklarına da bu yaşam biçimini aşılamaya çalışan katolik bir ailedir. Gelgelelim dört birbirinden çekici genç kadının ebeveyni olmak zannetikleri kadar kolay değildir. Zira büyük kızlarının bir müslümanla, diğerinin bir yahudiyle, üçüncünün ise Çinli Chao ile evlenmeleri tam anlamıyla bir şok yaşamalarına neden olmuştur. Neyse ki en küçük kızları kendi geleneklerine uygun bir Fransız katoliği olan Charles ile birliktedir ve bu bile onları avutacak bir gelişmedir. Ancak Charles'ı ile akşam yemeğinde tanıştıklaında durumun hiç de bekledikleri gibi olmadığını fark ederler. Baba Claude Verneuil büyük bir trajedinin ortasına düştüğüne inanarak bu evliliği engellemek için müstakbel dünürü ile işbirliği yapar!


serial bad weddings surpriz damatlar
Hepimizin içinde biraz ırkçılık var kabul edelim. Fransızlarda da bu çok şiddetliyken, baba figürünün başına gelmeyen kalmıyo yazık:D


serial bad weddings surpriz damatlar
Oldukça eğlenceli damatlar, birbirinden güzel ve ılımlı 4 kız kardeş. yumuşak başlı orta yolu bulmaya çalışan anne, lafını esirgemeyen baba(üstteki fotoda yoklar)


serial bad weddings surpriz damatlar
En güldüğüm sahnelerden biriydi. Hepsinin dini inancı farklı olmasına rağmen Noel'de kilisede ilahi okumaları:)



Kesinlikle tavsiye ederim! 1 sa 37 dk olan bu filme benim puanım 8.1/10=)


4 yorum :

 1. Sayılı Fransız filmi izlemişimdir herhalde ama tek aklımda kalan Amour :) Bunu ise kesinlikle izleyeceğim bir ara! :)

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler tavsiye için. Tam da çerezlik bir film olsa da izlesem diyordum. Sanırım bu ihtiyacımı karşılar :)
  jaleceanne.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok keyifliydi eminim ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak=)

   Sil

Yorumlarınızı çok seviyorum^.^

Elegant Rose