11 Temmuz 2014

Ne Okudum #8

Bir çok dile çevrilen "Köle" Berkancımın doğum günü hediyesiydi, kendisi çok etkilenmiş ve benim de beğeneceğimi düşünerek almış. Canım arkadaşım, zevklerimiz çok benzer zaten, ben de çok çok beğendim bu kitabı!

Hatta böyle biyografi, otobiyografi filan okuduğumda manyak bi huyum vardır internetten o kişiyi deli gibi araştırırım. Napmış, nasılmış,nerelere gelmiş, dış görünüşü nasılmış diye, Mende Nazer'i de araştırdım tabisi:)


Sudan'ın Nuba dağlarına yapılan bir baskınla kaçırılan ve köle olarak satılan Mende'nin biyografisi. O kadar iç acıtı ki..Okudukça şükrettim. Sonlara doğru da özgürlüğüne kavuşabilecek mi ne olacak diye çok heyecanlandım.

Annem de okudu o da çok beğendi ama çocukluk kısmını biraz fazla uzun, özgürlüğüne kavuşma ve orada yaşadıklarının çok daha kısa tutulduğuna dair bi eleştiride bulundu. 

Bu tarz bi kitap daha okumuştum. Çöl Çiçeği diye. Somalili bir mankenin, Waris Dirie, otobiyografisiydi o da çok hoşuma gitmişti. Hatta Köle'nin arka kısmında Mende'nin teşekkür ettiklerinden birisi de Waris Dirie.

Kesinlikle tavsiye ederim. Puanım 8.8/10 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumlarınızı çok seviyorum^.^

Elegant Rose